Menu

Wygodne i bezpieczne wyposażenie warsztatu

3 maja 2019 - Warsztat
Wygodne i bezpieczne wyposażenie warsztatu

Podstawową zasadą ergonomii jest dobre zorganizowanie stanowiska pracy. Dotyczy to rodzaju sprzętów i ich funkcjonalnego rozmieszczenia, właściwego oświetlenia  i odpowiedniej wentylacji. Jest to szczególnie ważne przy aranżacji pomieszczeń przeznaczonych na działalność wytwórczą, naprawę maszyn i urządzeń, pracę z substancjami chemicznymi.

Umeblowanie

Najlepsze wyposażenie warsztatu to meble metalowe – szafy, pojemniki na narzędzia, regały, stojaki, sejfy itp. Są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na wyposażeniu warsztatów, w których używa się odczynników chemicznych, albo substancji toksycznych, muszą znaleźć się szafy metalowe z zamknięciem kluczowym lub szyfrowym. Jest to zabezpieczenie przed dostępem do nich osób niepowołanych. Dokumentację techniczną oraz wykazy klientów zawierające dane osobowe, najlepiej przechowywać w metalowym biurku z zamykanymi szufladami. W każdym warsztacie przydatny jest stół metalowy, wytrzymały na duże obciążenia.

Wygodny dostęp

Rozmieszczenie sprzętów znajdujących się na wyposażeniu warsztatu musi spełniać podstawowe warunki – funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni pomieszczenia,  łatwy dostęp do szaf i półek, nie ograniczanie swobody ruchów pracownika. Dla personelu wykonującego pracę w pozycji siedzącej, polecane są krzesła obrotowe, na kółkach. Mogą oni wtedy z łatwością sięgać po przedmioty i narzędzia, które przy stabilnej pozycji nie znajdują się w zasięgu ręki. Wyposażenie warsztatu w regały na kółkach ułatwi transport cięższych elementów z miejsca na miejsce.

Bezpieczeństwo

Wszystkie sprzęty stanowiące wyposażenie warsztatu powinny spełniać wymogi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli w warsztacie używa się otwartego ognia, meble nie mogą być wykonane z tworzyw łatwopalnych. Niezależnie od tego, na wyposażeniu każdego  warsztatu niezbędna jest atestowana gaśnica z aktualnym terminem używalności. Maszyny i urządzenia muszą być usytuowane w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia wypadkiem przy pracy. W warsztacie, gzie używa się chemikaliów, konieczne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza i dodatkowo mechanicznej wentylacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *